Loader
Centrum w Ruchu jest dla mnie wspólnotą choreografek i tancerek, dla których idea pracy z ciałem stanowi fundament twórczy. Jest to nieformalne zrzeszenie przy Fundacji Burdąg. Jest to miejsce- przestrzeń do prób, warsztatów, spotkań z tańcem oraz choreografią współczesną będąca częścią większej inicjatywy kulturalnej jaką jest Wawerskie Centrum Kultury. Jest to też ciągle zmieniająca się praktyka wspierania, troszczenia, współtworzenia i umacniania (kobiecego) ciała.
Weronika Pelczyńska 

 

Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej (Wydział Inżynierii Produkcji oraz Wydział Zarządzania) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej). Stypendystka programów: DanceWEB 2013 (ImPulsTanz, Wiedeń), Carte Blanche 2013 (Modul-Dance, Słowenia) i Alternatywnej Akademii Tańca 2017 i 2019 (Art Stations Foundation w Poznaniu). Jako tancerka i performerka współpracowała z choreografami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji oraz Chorwacji, m.in. z M. Kejžarem, D. Freemanem, M. Stokłosą, S. Thiersch, J.Fruckiem, L. Kapetaneą, J. Wielandem, R. Giovanolą, A. Nowicką i B. J.Riepe. Od 2010 roku przygotowuje choreografię dla teatrów dramatycznych, filmów oraz wideoklipów. Na stałe współpracuje z A. Glińską, A. Seniuk, M.Szpecht, R. Jaroszem oraz G. Laszukiem.

 

Ponadto, współpracowała z B. Sass-Zdort, Z. Solakiewicz, B. Prokopowiczem, A. Grzeszykowską, A. Holland, M. Marczakiem i P. Passinim. Od 2011 roku prowadzi indywidualne oraz kolektywne projekty artystyczne (m.in. „yvonne yvonne”, „Europa. Śledztwo”, „polowanie”, “dziś swoją moje urodziny”, „it will come later”, “kula”, “still standing”).  W latach 2017-2019 kuratorowała program Ruch w Instytucie – regularnych zajęć z ruchu i świadomości ciała dla aktorów, performerów i ludzi teatru. Od 2018 roku współpracuje z badaczką Aleksandrą Janus eksplorując tematykę ciała, choreografii i pamięci w przestrzeni muzeum.Prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie na kierunku Wiedza o Teatrze. Współtworzy Centrum w Ruchu, kolektyw iCoDaCo oraz inicjatywę praktyk siostrzeństwa.