Loader

Wychodząc od działania (2017-2019) to spektakl oparty na procesie tworzenia i rozwijania autorskiej praktyki improwizacji ruchowej, który zmienia się w zależności od miejsca, czasu i widowni.

 

Projekt rozpoczął się w 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary. Początkowo w oparciu o pracę Meg, Maria rozwinęła własną metodę praktyki i występowania. W jej kształtowaniu wzięły udział również rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz ‘świadkowie’ – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda czy choreografka Maija Reeta Raumanni. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstało czterdzieści performansów w Warszawie, a w kolejnych latach Wychodząc od działania prezentowane było między innymi na Festiwalu Malta w Poznaniu, Dock 11 w Berlinie czy w Austriackim Forum Kultury.

Play Video
“Wychodząc od działania”

 

Produkcja: Katarzyna Sztarbała, Fundacja Burdąg

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Ladom na Jazdowie, Centrum w Ruchu, TR Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Warsaw Dance Department, Komuna/Warszawa, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Pracownia Duży Pokój i Nowy Teatr w Warszawie, Instytutu Kultury Polskiej UW, Pracownia Działań Przestrzennych Mirosława Bałki, pracownia Piotra Kopika na ASP w Warszawie, A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski, Choreografia w Centrum.

Category
Marysia Stokłosa