Loader
Centrum w Ruchu jest dla mnie kolektywnym zbiorem osobowości twórczych. Artystek, które świadomie pielęgnują swoje praktyki, realizują się na wielu płaszczyznach sztuki tańca i choreografii - jako pedagożki, twórczynie czy badaczki. Centrum w Ruchu to także pracownia w warszawskim Wawrze stworzona i prowadzona wspólnie przez nas same. Jestem dumna, że należę do tej mikro społeczności. Cieszę się, że znam jej sekrety i wszystkie potencjały.
Iza Szostak 

 

Urodziłam się w 1984 roku w Warszawie. Jestem absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Studiowałam również w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim.  Jestem stypendystką Polskiego Ministerstwa Kultury, Holenderskiego Corrie Hartong Fonds, międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO, Programu Alternatywnej Akademii Tańca, Solo Project Art Stations Foundation oraz Visegrad Fund. Odbyłam staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. 

 

Oto tytuły niektórych spektakli choreograficznych, których jestem autorką: „Balet koparyczny”, „Skaj Is the Limit”, „le journal secret”, „PRIV”, „RE//MIX- Merce Cunningham”, “Ciało. Dziecko. Obiekt.”, „Europa. Śledztwo”,  „National Affairs”. 

 

Zajmuje się tańcem, performansem oraz choreografią. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuję założenia nowego materializmu, co pozwala mi postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używam przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruję formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium – nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla mnie instrumentem do tworzenia nowego porządku.

 

Od marca 2020 roku podjęłam działania oparte na analizie virtual reality i zaczęłam zgłębiać temat wirtualnego ciała w kontekście choreografii i tańca oraz nowych form performatywnych uwzględniających  technologie VR. Zaczęłam również projektować w 3D.

 

Tytuły prac w VR: “Future Presence”, “Muscular Bonds”, “Readings#7”

 

Jako pedagożka współpracowałam z wieloma instytucjami kultury m.in. Instytut Teatralny, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Galeria Arsenał w Białymstoku, Teatr Studio Galeria, BWA Ostrowiec Świętokrzyski, Art Stations Foundation. Przez kilka lat prowadziłam regularne zajęcia tańca dla seniorów i dzieci.

 

Od wielu lat blisko współpracuję z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzę warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu oraz współpracuję z Dream Adoption Society- laboratorium wykorzystujące w swojej pracy nowe technologie ( VR, AR i AI).