Loader
Fundacja Burdąg oraz Centrum w Ruchu zapraszają na szóstą edycję kursu!
 
CHOREOGRAFIA W CENTRUM
Roczny kurs choreografii eksperymentalnej.

 

CHOREOGRAFIA W CENTRUM to projekt edukacyjny przeznaczony dla wybranej grupy osób, zainteresowanych choreografią w praktyce.

Projekt opiera się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Jako autorki kursu – choreografki – odwołujemy się do bliskiego nam, szeroko otwartego rozumienia choreografii. Interesuje nas jak można wykorzystywać jej narzędzia w indywidualny sposób, dla rozwoju własnych zainteresowań twórczych. Przy rosnącej popularności sztuki tańca ciągle zauważamy niedobór miejsc rozwoju i wymiany dla osób poszukujących własnego języka choreograficznego.

Kurs składa się z trzech modułów. Będziemy się zajmować rozwijaniem researchu, poznawaniu narzędzi choreograficznych indywidualną pracą uczestników wokół tematów i pytań interesujących każdego z nich, oraz tworzeniem . Stałym elementem zajęć będzie praktyka fizyczna wychodząca z doświadczeń prowadzących. Pojawią się także takie tematy jak dawanie i przyjmowanie feedbacku, kolektywne metody pracy czy relacja między doświadczeniem / refleksją / praktyką. Wszystko to w kontekście historii i teorii choreografii oraz aktualnych napięć społeczno-politycznych.

Zagadnienia, które będą obecne na kursie to polityczność choreografii, choreografia społeczna, emancypacyjny potencjał tańca, choreografia tekstu i polityczność głosu, normy ciała i ich kontestacja w tańcu, interdyscyplinarność, powiązania tańca ze sztukami wizualnymi, body artem, performance art, i innymi dyscyplinami,

Zapraszamy choreografów, tancerzy oraz artystów innych dziedzin sztuki (lub pracujących na ich przecięciu), dla których choreografia będzie poszerzeniem praktyki twórczej. Ofertę kierujemy także do studentów szkół artystycznych oraz teoretyków tańca, którzy nie boją się praktyki.

Termin

Kurs roczny! Rozpoczniemy kurs 4-dniowym warsztatem integracyjnym w Studio Burdąg na Mazurach. Zjazd obejmie 3 pełne doby (przyjazd w czwartek wieczorem, wyjazd w niedzielę wieczorem), odbędzie się w dniach 16-19 września 2021 roku. Następnie odbędzie się 14 weekendowych warsztatów w Centrum w Ruchu w Warszawie, rozłożonych od października 2021 do maja 2022 roku.
Każdy weekend = 10h + zjazd w Studio Burdąg. Łącznie 15 zjazdów = około 200 godzin warsztatów! 

Organizatorzy:

Fundacja Burdąg 
Centrum w Ruchu 

Kontakt:

Ksenia Opria
kontakt@fundacjaburdag.com

Daty poszczególnych zjazdów:

 

Zjazd inauguracyjny w

 w Studio Burdąg:
16 – 19 września

 

Zjazdy weekendowe w Warszawie:

2-3 oraz 16-17 października
6-7 oraz 20-21 listopada
4-5 grudnia
15-16 oraz 29-30 stycznia
12-13 oraz 26-27 lutego
12-13 marca
2-3, 9-10 oraz 23-24 kwietnia
7-8 maja

 

Pokaz na zakończenie kursu:

8 maja 2022 roku

Prowadzące:

Ania Nowak, Maria Stokłosa, Marta Ziółek

 
Cena:

3200 zł za CAŁY ROCZNY kurs! Cena obejmuje koszt całego szkolenia, łącznie ze zjazdem w Studio Burdąg (w tym zakwaterowanie + sala taneczna 24h).

 

 

 

Maria Stokłosa

 

Łączy choreografię z praktyką improwizacji tańca. Jej solo “Wychodząc od działania” było prezentowane w ponad 40 wersjach w galeriach, teatrach, domach kultury oraz w niezależnych przestrzeniach sztuki i plenerze. Maria Stokłosa jest także autorką takich spektakli jak: „Królowa Wody”, (w ramach wystawy „Inne Tańce” w U-jazdowskim w Warszawie), „Złote Demony” (premiera w MCK Nowy Teatr w Warszawie), „Wylinka” (premiera w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Współpracuje z choreografami Meg Foley oraz Peterem Pleyerem, a także z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim. Występowała ponadto w „Tuning Scores” Lisy Nelson oraz „Tribes” Sary Shelton Mann, i in. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Maria Stokłosa jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju choreografii eksperymentalnej – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i członkini Centrum w Ruchu. Prowadzi autorskie warsztaty i wykłady m. in.: na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu czy LaSalle College of The Arts w Singapurze.
Obecnie studiuje kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i jest tegoroczną laureatką Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk.

Ania Nowak

Pracuje w obszarze szeroko rozumianej choreografii, gdzie spekuluje o tym do czego zdolne są ciało i język dzisiaj. Realizuje takie formaty jak performans, wideo performans, wystawa performatywna i tekst. Nowak interesuje materialny wymiar ciała oraz jego niematerialne aspekty — afekty, uczucia, intuicja — jako punkt wyjścia do rozwijania ucieleśnionych praktyk troski i wspólnotowości. Jej refleksja dotyczy doświadczeń seksualności, choroby i żałoby z perspektywy feministyczno-queerowej, a także etyki przyjemności w czasach klimatycznego i politycznego kryzysu. Prace Nowak były prezentowane m.in. w HAU Hebbel am Ufer, Sophiensaele i Berlinische Galerie w Berlinie; Nowym Teatrze i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie; Art Stations Foundation w Poznaniu, BWA we Wrocławiu, CAC w Wilnie, M HKA w Antwerpii i ICK w Amsterdamie. Nowak mieszka i pracuje w Berlinie. W 2021 roku jest rezydentką Ankara Queer Art w Turcji oraz Q21 MuseumsQuartier w Wiedniu.
anianowakanianowak.com/

Marta Ziółek


Urodzona w 1986. Choreografka, reżyserka i performerka mieszkająca w Warszawie. Studiowała w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy skupia się na badaniu nowych form ekspresji i ucieleśnień; operuje językiem nowych technologii i popkultury; interesują ją nowe rytuały i performatyka tożsamości. Stale przekracza granice między teatrem, sztukami wizualnymi, performansem, filmem i choreografią, której obszar konsekwentnie stara się poszerzać.

 
Rozruch w Centrum w Ruchu:
poranne, otwarte zajęcia tańca

 

Proponujemy zajęcia ruchowe dla wszystkich chętnych niezależnie od poziomu zaawansowania czy doświadczenia. Na zajęciach prowadzące zaproponują ćwiczenia z obszaru tańca współczesnego, które w lekki i przyjemny sposób zachęcą do ruchu, zwiększą świadomość ciała i pozwolą się zrelaksować. Zapewniamy przestrzeń pozbawioną oceny i porównań. Nauczymy się co to znaczy być razem, jednocześnie zachowując swoją autonomię oraz jak czerpać przyjemność, energię i wolność z własnego ciała, niezależnie od tego jakie ono jest. Zajęcia to świetny sposób na rozpoczęcie dnia i poznanie świata tańca współczesnego w praktyce. Rozruch dedykowany jest lokalnym seniorom, osobom 16 +, a także tym związanym ze środowiskiem tańca w Warszawie. Zajęcia prowadzą wymiennie artystki Centrum w Ruchu bądź zaproszeni goście.  Proszę założyć wygodny strój, skarpetki albo uczestniczyć w zajęciach boso.

Kiedy:

Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 10:00-11:30

 

23.08.2021,

6.09.2021,

4.10.2021,

8.11.2021,

6.12.2021,

3.01.2022,

7.02.2022,

7.03.2022,

4.04.2022,

9.05.2022,

6.06.2022,

4.07.2022.

 

Gdzie:

Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, II piętro

Cena:

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy i limit miejsc!

Prosimy o maila z deklaracją przybycia każdorazowo przed zajęciami oraz podanie imienia i nazwiska na adres:

kontakt@centrumwruchu.pl

Prowadzące:

 

Agnieszka Kryst, Izabela Chlewińska, Aleksandra Borys, Karolina Kraczkowska, Aleksandra Osowicz, Ramona Nagabczyńska, Maria Stokłosa, Iza Szostak, Weronika Pelczyńska, Magdalena Ptasznik