Loader
Centrum w Ruchu to dla mnie spoleczność, wpólnota z którą dzieliłam i dzielę przestrzenń niezależnej i eksperymentalnej choreografii w Polsce.
Aleksandra Borys

 

Pracuje na polu choreografii i kosmologii. Obecnie jest czescia programu a.pass w Brukseli. Ukończyła kierunek Master of Art and Science w Central Saint Martins/ Universytet Sztuki w Londynie, wcześniej ukończyła Bechelor Contemporary Dance Performer na Uniwersytecie Sztuki – Codarts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Panstwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. 

 

Praktyka artystyczna artystki opiera się na badaniach nad relacją ciała człowieka do Ziemi i Wszechświata, zarówno na poziomie naukowym oraz kulturowym. W swoich pracach video portretuje ucieleśnienieteoriiztym związanych. kącząc choreograficzne myślenie z sztuką wizualną, tworzy instalacje, które oferują widzowi fizyczne doświadczenie łączności, konsekwencyjnośći wydarzeń, oraz daje możliwość fizycznego doświadczania zagadnień naukowych. Prace choreograficzne Aleksandry krążą wokół poszukiwań ruchowych, możliwości fizycznych oraz funkcjonalności ciała ludzkiego w różnych środowiskach. Jej prace są prezentowane w Europie, Australii, USA oraz Ameryce Południowej. 

 

Stypendystka wielu programów ministerialnych oraz międzynarodowych. Otrzymała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 na realizacje projektu choreograficznego „re-Membering” inspirowanego Kaszubskimi Kręgami Kamiennymi. W 2015 Aleksandra jako pierwsza otrzymała Stypendium Badawcze Grażyny Kulczyk na badania z zakresu art and science. Projekt „Movementscape” by wynikiem stypendium „Młoda Polska 2014″; w latach 2013-2014 stypendystka SPAZIO dla młodych choreografów; otrzymała DanceWeb stypendium na festiwalu ImPulsTanz 2011; w latach 2010/2011 stypendium Tour d’Europe des Choregraphes; oraz stypendystka Minstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010.